Iz arhive Globusa

Vrhunske hrvatske bodibilderice otkrivaju sve

Globusov novinar proučio je drastičan lifestyle vrhunskih hrvatskih bodibilderica: što jedu, kako žive, kad se bude, kakav je njihov seksualni život, što sve rade svom tijelu, od čega su tako tamne, škodi li pretjerano vježbanje njihovu zdravlju, zašto su taj sport pretvorile u život i kako to podnose njihove obitelji. Sandra Grgec, Mari Antonić i Maja Pavlaković, zgodne cure željeznih mišića, otkrile su mu sve svoje tajne

Sandra Grgec (42) iz Jastrebarskog u teretani je već 15 godina. Ne puši, ne pije alkohol, zabranjena joj je kava, čak i obična Nutella. Drila samu sebe po pola godine da bi na svega jedan sat zablistala na pozornici.

Preračunato u dane i sate, to je 150 dana intenzivnog treninga, svaki dan po dva treninga, ujutro i navečer. Sandra se, naime, posljednjih sedam godina natječe u disciplini koja je poznata kao body fitness, što je podvrsta body buildinga za žene.

Ženski body building dijeli se u četiri kategorije, uglavnom prema količini mišićne mase – osim body fitnessa, tu je i fitness bikini, fitness i klasični body building. Iako neke imaju veće, a neke manje mišiće, svim “snažnim” ženama zajedničko je jedno: njihov izgled i spartanski način života nailazi na oprečne reakcije, ponekad i, krajnje radikalno, ispunjene mržnjom.

S jedne strane, nije to čudno. Žene koje se natječu u nekoj od kategoriji body buildinga, izgledaju poput strip junaka – imaju vretenaste mišiće koji nalikuju debelim kabelima i imaju ih na mjestima na kojima prosječno osoba uopće ne zna da ima mišiće. Pored toga, tu je i poseban režim prehrane, kojeg se često mnogo teže pridržavati nego što je naporno vježbati. Zobena kaša koju builderice gutaju često je samo - odvratna, a na jelovniku je ograničen broj namirnica koje brzo dosade, ali imaju učinka - odrezak će promijeniti mišićnu masu, piletina i riba “osigurat” će mršaviji izgled. To, naravno, nije sve. Prosječna osoba ujutro će ustati i jedva oteturati do kupaonice da opere zube; one će ujutro ustati prije nego svane zora i 45 minuta izvoditi cardio vježbe. A u teretani, kad počnu dizati utege i povećavati u serijama kilažu koju dižu, izgledaju ne kao da vježbaju, nego kao da proživljavaju najgori porod ikad.

“Kad mi je najteže?”, ponavlja Sandra naše pitanje dok sjedimo uz šalicu čaja i dok padaju prve predrasude o “mišićavom bageru” jer je ispred nas apsolutno ugodna, smirena i ženstvena sugovornica. “Pa… U fazi stvaranja mase se udebljaš pa si nisi dobra, u fazi definiranja naglo prestaneš jesti pa ti fali hrane, pred samo natjecanje skidaš višak kila dehidracijom, a najgore je pak nakon natjecanja jer bi popio i pojeo cijeli svijet, a tijelu ništa nije jasno, pa sve ode na kriva mjesta i izgledaš si par dana kao da si žaba. Ali brzo to sjedne na svoje.”

Sandra, koja je članica kluba Titan gym Bjelovar, gdje je trenira Boris Presečki, natječe se u međunarodnoj organizaciji IFBB na amaterskoj bazi, dok bi za pravi profesionalizam, koji cvjeta u SAD-u, bilo potrebno puno više treninga, financija i putovanja, tako da o tome ne razmišlja. Već sada na pripreme mjesečno potroši najmanje 4000 kuna. Nedavno je, s našim ostalim sugovornicama, sudjelovala na prvenstvu Europe u body buildingu za žene koje je prvi put održano u Hrvatskoj, u Zagrebu. Sandra je u vojnoj mirovini, a kako sama kaže, body fitness joj je nakon stradavanja u ratu spasio život. I fizički, i psihički. I sada joj predstavlja puno više od pukog treninga - to je njen način života.

ČLANAK U CIJELOSTI PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU GLOBUSA

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. travanj 2024 20:35