Iz arhive Globusa

Više nismo u recesiji nego smo u depresiji

Nismo mi krivi što reforme i fiskalna konsolidacija idu ovako sporo. Veliki utjecaj na ovo teško stanje ima i okruženje koje je katastrofalno. Pa Hrvatska nije otok

Ovog vikenda napunit će se devet mjeseci otkad je Kukuriku-koalicija porazila HDZ i preuzela vlast. Startali su uz euforiju, ši­ro­ku podršku i velika očekivanja.

Nažalost, u posljednih devet mjeseci Hrvatska se nije promijenila.

Zemlja je i dalje u teškoj gospodarskoj krizi, investicija nema i oporavak se ne nazire.

Podrška građana sve je manja, a očekivanja su splasnula.

Potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i fondova EU Branko Grčić za Globus govori o uspjesima i neuspjesima Vlade.

Pokušava ostati optimističan u prognoziranju bliže gospodarske slike zemlje.

Kaže da će biti bolje.

Gospodine Grčiću, i ove godine padaju svi pokazatelji gospodarstva. Generalni je dojam da su ministri i direktori Kukuriku-koalicije svoje funkcije preuzeli nespremni?

- Mislim da dojam koji put i vara. Znam koliko smo se pripremali, kao ekonomski strateg sudjelovao sam u izradi većeg dijela programa i mislim da smo na vrijeme krenuli u pripremu. Gotovo svi potezi koje smo posljednjih osam mjeseci vukli dio su programa i svaki paž­ljiviji čitatelj koji bi se vratio na taj dokument vidio bi da idemo prema svojim ciljevima. Zacrtali smo tri cilja – fiskalna konsolidacija, pokretanje reformi i investicije. Što se tiče fiskalne konsolidacije i reformi, napravili smo prve korake, ali trebat će nam još koja godina da ih dovršimo. I tu nije naša krivnja, nego veliki utjecaj ima okruženje koje je katastrofalno. Hrvatska nije otok. Pa kriza u Sloveniji je gora nego kod nas, teže je i u Mađarskoj i Srbiji, koje ne mogu bez MMF-a, a da ne spominjem Grčku, Italiju, Portugal, Španjolsku. Mi smo još i u relativno dobroj situaciji kako je kod njih.

Ne znam tko bi se s time složio.

- Svi su prije izbora vikali da će Kukuriku-koalicija rezati plaće, mirovine i socijalna davanja. Već tada smo rekli da će to biti zadnja linija obrane i toga se čvrsto držimo!

Koliko će fiskalna konsolidacija trajati?

- Sve ovisi o brzini gospodarskog oporavka. Ako nema rasta, to nas tjera na kresanje na rashodovnoj strani proračuna. Stopa BDP-a ove je godine manja, a bit će i sljedeće manja nego što smo predviđali…

Vi tu ne vidite odgovornost Kukuriku-Vlade? Nema državnih investicija, a ni privatnih. I da postoje formalni uvjeti za ulaganja, poduzetnici ne investiraju jer ih se svaki dan iz Vlade bombardira projekcijama da će biti još gore.

- Ulagački pesimizam zasigurno nije rezultat Vladinih projekcija, nego su Vladine projekcije realnost koja, između ostalog, proizlazi i iz ulagačkog pesimizma. Kriza u okruženju snažno potiče taj pesimizam. Smanjen je dotok kapitala iz inozemstva, a kamate idu u nebo. Oko 70 posto našeg izvoza vezano je za zemlje EU i ako se tamo zakašlje, virus odmah dođe do nas. Istina je da pokretanje javnih investicija ide sporo. No, nema oporavka bez privatnih investicija. Zato će trebati još malo strpljenja, ali mi u Vladi trebamo odraditi reforme koje će olakšati poduzetnicima investiranje u Hrvatskoj.

...

INTERVJU U CIJELOSTI PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU GLOBUSA

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
06. svibanj 2024 17:33