Iz arhive Globusa

Veliki povratak Karamarkovih policajaca

Upravni sud u ponedjeljak donio prvu nepravomoćnu presudu kojom je odbio tužbu MUP-a – sad se očekuje val identičnih presuda što će stvoriti nove velike probleme ministru policije i Milanovićevoj Vladi

Upravni sud u Zagrebu, ekskluzivno doznaje Globus, ovaj je tjedan otvorio vrata za povratak više od dvije tisuće Karamarkovih po­licajaca koji su sa svojih radnih mjesta bili uklonjeni dolaskom koalicijske Vlade i novog ministra Ranka Ostojića.

Kako neslužbeno doznajemo, Upravni sud donio je u ponedjeljak prvu nepravomoćnu sudsku presudu kojom je i pravno potvrđeno da je jedan od smijenjenih policajaca s radnog mjesta uklonjen suprotno propisima te da ga policija, i to po hitnom postupku, mora vratiti na staro radno mjesto.

Ta presuda, iako nepravomoćna, zapravo je presedan za sve daljnje sudske postupke vezane uz veliku sječu policijskih kadrova: za očekivati je, kažu Globusu sugovornici, da će sve sljedeće sudske tužbe pokrenute u ovom postupku biti riješene na isti način te da će Upravni sud posredno odlučiti kako MUP mora vratiti na posao i preostale smijenjene policijske dužnosnike.

Osim toga, prema nekim informacijama sličnu je nepravomoćnu presudu Upravni sud donio i u slučaju jednog istarskog policajca, i to prošloga tjedna.

Smjene iz 2012. Radi se o slučaju koji datira iz 2012. godine kad je novi ministar policije Ranko Ostojić odlučio promijeniti ljude na rukovodećim mjestima u policiji. Ostojić je tada ukupno 2439 radnih mjesta preko noći proglasio slobodnima te za njih raspisao interne natječaje. Njegova je odluka izazvala revolt u policiji, a mnogi su upozoravali da je Ostojić napravio početničku grešku u koracima.

Novi je ministar, naime, slobodnima proglasio radna mjesta koja prethodno nije bio upraznio, znači na kojima su pojedinci radili već godinama, te za to imali valjana rješenja.

Iako su ga na to upozoravali iz sindikata, Ostojić je nastavio s imenovanjima novih načelnika policijskih uprava i njihovih zamjenika, a ubrzo nakon toga uslijedile su i smjene na nižim radnim mjestima, recimo među vođama grupa i sektora po policijskim upravama.

“A tu smo se svi skupa našli u jednoj sferi koja nije egzaktna. Ideja bi ipak trebala biti da država ima upravu koja je nepolitizirana. To u praksi znači da je dolaskom nove vlasti legitimno mijenjati ministre i njihove zamjenike, ali bi zaposlenici sustava na nižim razinama ipak trebali biti profesionalci, i ta mjesta ne bi trebala biti na raspolaganju”, kaže Globusu jedan sugovornik blizak odvjetničkim krugovima.

Da je tome tako, već je ranije potvrdio Odbor za državnu službu.

Naime, smijenjeni policajci su jedan po jedan Odboru nadležnom za rješavanje njihovih problema podnosili žalbe na raspisivanje i provedbu internih odluka i javnih natječaja.

Jedna od prvih takvih odluka Odbora donesena je u slučaju policajca Tomislava Rajkovića, bivšega načelnika umaške policije. Rajković je s tog radnog mjesta bio smijenjen te je na njegovo mjesto imenovan policijski inspektor iz Poreča David Švenda, ali je Rajković ubrzo nakon toga Odboru za državnu službu podnio žalbu, i to mu je tijelo vrlo brzo dalo za pravo.

Odbor je ukinuo rješenje Policijske uprave istarske prema kojemu je novim načelnikom umaške policije postao Davor Švenda, a Rajković je trebao biti vraćen na staro radno mjesto.

Odbor je u tom, ali i drugim takvim slučajevima, poništio rješenje MUP-a o imenovanju novih načelnika rukovodeći se time da prethodno nije razriješen načelnik koji je imenovan na to radno mjesto još 2009. godine, te da ono iz istih razloga nije bilo slobodno.

“Znači, novo vodstvo MUP-a je neposredno prije ulaska Hrvatske u EU došlo na ideju donijeti novi pravilnik o unutarnjem redu policije, smatrajući da će time valjda posljedično ukinuti sva radna mjesta i da će ona najednom postati slobodna. Nakon donošenja pravilnika, ministar je raspisao natječaje za 2439 novih radnih mjesta, ali dotadašnje djelatnike nije prije toga rasporedio na nova radna mjesta, što je bio dužan učiniti. Oni su se zato žalili Odboru za državnu službu, i to je tijelo redom poništavalo rješenja o imenovanjima novih djelatnika”, doznaje Globus od jednog izvora.

Ono što je uslijedilo također je bio svojevrstan presedan u sudskoj praksi.

Naime, umjesto da Upravnome sudu tužbe podnesu smijenjeni policajci, što je nekako bilo za očekivati, sudske sporove zapravo pokreće MUP.

Ministarstvo unutarnjih poslova je Upravnom sudu podnijelo tužbe protiv odluka Odbora za državnu službu prema kojima bi MUP smijenjene policajce trebao vratiti na stara radna mjesta, no ministar Ostojić još je jednom dobio pljusku: sud je ovog tjedna nepravomoćno presudio u prvom takvom slučaju, i to u korist Odbora za državnu službu čime je potvrdio da su policajci sa svojih radnih mjesta maknuti nelegalnim putem.

“To je ideja dobre državne uprave – da nisu sva radna mjesta dolaskom neke nove struje raspoloživa za izmjene te da nije moguće donošenjem novog pravilnika o unutarnjem redu jednim potezom promijeniti sve zaposlenike”, kaže jedan izvor blizak sudu.

Panika u Vladi Ta odluka Upravnog suda navodno je izazvala paniku među članovima Vlade koji se sad moraju suočiti s najvjerojatnijim povratkom svih nelegalno uklonjenih Karamarkovih policajaca.

Koliko je takvih tužbi pred Upravnim sudom podnio MUP, nismo uspjeli doznati, a nepoznat je i broj pojedinačnih žalbi koje su Odboru za državnu službu podnijeli policajci.

Ipak, u sindikatima napominju da ih je bilo priličan broj, iako oni načelno nisu protiv izmjena rukovodećih policijskih mjesta putem natječaja.

“To je normalna stvar i mi takvu proceduru podržavamo. Logično je da se na rukovodećim mjestima djelatnici zapošljavaju na određeno vrijeme, do kraja mandata, jer smo dosad imali slučajeve načelnika koji su i po 20 godina radili na istim radnim mjestima, a bez rezultata. No, problem je kad se takva praksa počinje primjenjivati na našim članovima srednje stručne spreme pa vam policajca iz Zagreba najednom prebace na radno mjesto u Korenicu”, kaže Globusu jedan član sindikata koji je želio ostati anoniman.

Osim toga, u konkretnom slučaju ministar Ostojić nije poštivao propisanu praksu pa je raspisao natječaje za radna mjesta koja uopće nisu bila ispražnjena.

Pokušali smo u utorak dobiti komentar predsjednika Odbora za izbor, imenovanja i upravne poslove Šime Lučina, ali on nije odgovarao na pozive.

Jednako tako za komentar nije bio dostupan niti predsjednik saborskog Odbora za unutarnju politiku Miroslav Tuđman, a raspoloženi za komentiranje nepravomoćne presude nisu bili niti u HDZ-u.

Ipak, s nekim članovima stranke uspjeli smo razgovarati neslužbeno.

“Ministar Ostojić i njegovi kolege bili su upozoravani da to ne čine. Zakon o policiji bio je usklađen s europskim zakonima, ali oni su pod svaku cijenu naumili dovesti u policiju svoje podobne kadrove, makar i nelegalnim putem. Teško mi je komentirati nepravomoćnu presudu koju nisam vidio, ali ne čudi me da je Upravni sud potvrdio ono što je već ranije naložio Odbor za državnu službu. Sad je već svima jasno da je u pitanju bilo nametanje podobnih kadrova i da se vodstvo MUP-a ponaša suprotno od onoga što javno proklamira, a to su red i poštivanje zakona”, kazao nam je jedan istaknuti član HDZ-a.

Nova ročišta Kako doznajemo iz sudskih krugova, na Upravnom sudu u ovom trenutku zakazano je nekoliko ročišta i u drugim tužbama koje je MUP pokrenuo protiv odluka Odbora za državnu službu. Nije bilo moguće vidjeti prvu takvu presudu jer ona, kako doznajemo, još nije službeno dostavljena sudionicima sudskog spora.

Jasno je jedino da je njen sadržaj nepovoljan za trenutačnog ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića kojeg očito očekuje poplava smijenjenih policijskih djelatnika. I to ni više ni manje nego Karamarkovih.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. svibanj 2024 09:17