Iz arhive Globusa

Ratovi suvenira

Tri sata potrebno je da se ručno izradi kameni model istarskog kažuna. Cijena mu je 50 kuna. Kako da konkurira hrvatskom grbu made in China od 20 kuna?

Svi ti predmeti mogu se smatrati hrvatskim suvenirima, a pomislili bismo da su i hrvatski proizvod da na deklaraciji sitnim slovima na samoljepljivom papiriću ne piše - proizvedeno u Kini, odnosno kao zemlja porijekla navodi se PRC, što je engleski akronim za People’s Republic of China (Narodnu Republiku Kinu).

Suvenirnice, dućani i štandovi u jadranskim turističkim mjestima preplavljeni su raznim uporabnim i ukrasnim predmetima koji bi kupce trebali podsjećati na Hrvatsku. No, na policama povećalom treba tražiti hrvatski proizvod. Da nije istinito, bilo bi smiješno – u Kini slikari na veliko slikaju slike s motivima hrvatskih gradova i potpisuju ih hrvatskim imenima. Ne čudi onda ni najmanje što se sve te šalice, lutkice, tanjuri i majice s hrvatskim motivima industrijski proizvode u halama na Dalekom istoku.

“Ne morate ni gledati. Sve je iz Kine. Mi u Hrvatskoj ne znamo sami proizvesti suvenir. Ako ga netko i napravi, ili je nekvalitetno smeće ili je toliko skup da ga nitko ne želi kupiti”, govori nam vlasnik suvenirnice u Poreču.

Na naše inzistiranje da u šarenilu raznih artikala ipak pronađe jedan “made in Croatia”, pokazuje nam policu pokraj pulta na kojoj stoje gumene figurice golih žena i muškaraca, neki od njih i u eksplicitnim seksualnim pozama. Na deklaraciji lijepo piše da je proizvodu ime “Sexy PVC” i da mu je porijeklo hrvatsko. Koštaju 35 kuna i odlično se prodaju. Barem tako tvrdi prodavač koji definitivno nije u pravu da ne postoje hrvatski suveniri koji kvalitetom i cijenom mogu konkurirati uvoznima. Našli smo ih.

U želji da gostima ponude autohtoni istarski proizvod napravljen od prirodnih materijala i dakako ručno kao što su ga izrađivali njihovi djedovi i bake – skupina mladića iz Poreča prošle je godina osnovala udrugu Istarski suveniri.

Kristijan Maretić, Marin Brljafa, Viktor Ezgeta, Goran Perhat i još nekoliko njihovih prijatelja zimi se vole okupiti u staroj konobi, zapaliti vatru u kaminu, ispeći malo mesa, popiti vina pa uzeti alat i dugo u noć od sivog kamena izrađivati makete istarskih kažuna, kamenih kućica koje krase polja i maslinike najvećeg hrvatskog poluotoka.

Kažuni, građeni bez cementa, strpljivim slaganjem kamenja, tipični su za Istru. Momci sami slikaju i uokviruju slike s istarskim motivima ukrašene i kamenčićima, školjkama i pijeskom s plaža u okolici Poreča.

“Družimo se i radimo i tako spajamo ugodno s korisnim. Za jedan kažunčić potrebna su dva-tri sata posla, a na štandovima širom Istre prodaju se za 50-ak kuna. Uglavnom su trgovci naši prijatelji, također zaljubljenici u tradiciju, koji na naše proizvode ne stavljaju svoju maržu. Nikome od nas nije na prvom mjestu zarada, nego želja da turisti iz Istre kući ponesu nešto tipično za ovaj kraj, a ne kičasti kineski proizvod koji nema dušu”, kaže dopredsjednik udruge Kristijan Maretić. Marin Brfalja dodaje kako im je zasad važno da pokriju troškove materijala, a kamo sreće da im ostane za meso i vino.

Kako sve rade ručno, na tržištu ne mogu ponuditi velike količine, a kupaca ima s obzirom na povoljne cijene, što je dokaz da turisti ipak znaju prepoznati nešto lijepo i posebno.

...

ČLANAK U CIJELOSTI PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU GLOBUSA

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. travanj 2024 07:44