Iz arhive Globusa

Domagoj Milošević protiv Bandića

Predsjednik HDZ-a obavlja posljednje pripreme za raspuštanje zagrebačkog Gradskog odbora stranke kako bi smijenio njezina šefa Antu Zvonimira Golema i na njegovo mjesto doveo Miloševića, koji bi time postao kandidat za gradonačelnika

osljednjih tjedana suradnici predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka obilaze istaknute članove stranke s prebivalištem u Zagrebu – bivše i sadašnje saborske zastupnike, bivše ministre te sadašnje zastupnike zagrebačke Skupštine sa samo jednom misijom – skupiti što veći broj potpisa za raspuštanje zagrebačke organizacije HDZ-a i tako smijeniti njezina predsjednika Antu Zvonimira Golema.

“Prije nekoliko dana posjetili su me neki članovi stranke i pitali me jesam li zadovoljan radom naše organizacije i njezinim predsjednikom. Kako sam rekao da nisam, ponudili su mi da potpišem papir kojim se traži raspuštanje organizacije. Ja sam ga naravno potpisao”, govori Globusu jedan HDZ-ov zastupnik zagrebačke Skupštine.

Time je započeo otvoreni rat Karamarka i šefa zagrebačke organizacije koji se dao naslutiti još na proljeće kad je Golem izabran za predsjednika zagrebačkog HDZ-a.

“nagovaranje”. Naime, Karamarkovi ljudi svojom logistikom i umijećem “nagovaranja” tada su pomogli Golemu da preuzme zagrebačku organizaciju, a on im je, navodno, zauzvrat obećao da će svi izaslanici iz glavnoga grada na Saboru stranke glasovati za Karamarka.

No, već u noći kad je izglasan za predsjednika zagrebačkog HDZ-a, Golem se oteo Karamarkovoj kontroli i stao uz drugog predsjedničkog kandidata i kolegu liječnika Milana Kujundžića.

“Prekombinirao se”, komentirali su tada Golemov zaokret Karamarkovi suradnici.

Već tada se tvrdilo da će Karamarko odmah nakon preuzimanja stranke pomesti Golema.

No, to se nije dogodilo.

Štoviše, ranijim izmjenama stranačkog statuta Golem je ušao i u Predsjedništvo stranke.

Karamarko je tada odbio rušiti Golema jer je slične probleme imao diljem Hrvatske, pogotovo u mjestima gdje izaslanici novog predsjednika nisu ranije uspjeli preuzeti HDZ-ove organizacije.

Karamarkovom pobjedom njegovi zagovaratelji tražili su od novog šefa zeleno svjetlo za raspuštanje vlastitih organizacija kako bi oni mogli postati lokalni šerifi.

Kako je stranci netom nakon izbora prijetio raskol, Karamarko je sve takve zahtjeve odbio te je tražio pomirbu neovisno da li se radilo o primjerice Šeksovu Osijeku ili Đakićevoj Virovitici.

U tom paketu spuštanja tenzija preživio je i Golem.

Sve donedavno kad je otkazao poslušnost predsjedniku HDZ-a.

“Karamarko je tražio od Golema da zbog istraga Državnog odvjetništva smijeni Stjepana Fiolića s mjesta predsjednika Novi Zagreb Zapad, no Golem se oglušio. Liječnik je odlučio dogovoriti s Fiolićem zamrzavanje mandata, što je šefa razbjesnjelo”, govori Globusu jedan drugi Karamarkov suradnik.

No, tu Golem nije stao.

Prema riječima Globusovih sugovornika, novi šef zagrebačkog HDZ-a nedavno je pokrenuo akciju kojom želi da neki HDZ-ovi zastupnici u Skupštini glavnoga grada daju svoje mandate na raspolaganje kako bi u zagrebački parlament mogao postaviti svoje ljude.

Među njegovim ljudima koji bi trebali postati novi zastupnici jest i nova tajnica zagrebačke organizacije Sanda Kulić Makar.

Plan je da ona zamijeni nekog od zastupnika te potom zatraži od sadašnje predsjednice Kluba HDZ-ovih zastupnika Margarete Mađerić da njoj preda svoju funkciju.

Kako Karamarko želi mir u svim HDZ-ovim organizacijama, a ovakav Golemov potez bi zasigurno doveo do napetosti i sukoba u Zagrebu, šef HDZ-a bi se mogao naći u nelagodnoj poziciji.

golemova čistka. Taman kad je uspio smiriti strasti u gotovo svim podijeljenim HDZ-ovim organizacijama, Golem je odlučio u Zagrebu sprovesti svoju čistku.

I ta dva poteza novog šefa zagrebačkog HDZ-a, pakt s Fiolićem i čišćenje zagrebačke Skupštine, Karamarku su poslužila kao formalni razlog da krene u micanje Golema.

No, iza svega toga stoji jedan sasvim drugi neformalni razlog.

Još od izborne noći HDZ-ovci međusobno pričaju kako iza Golema stoji nekoć jedan od najutjecajnih HDZ-ovaca Ivić Pašalić.

Potvrda tome stigla je nedavno kada se Golema počelo viđati s članom predsjedništva zagrebačke organizacije i odvjetnikom Radoslavom Dumančićem te s članom Gradskog odbora i menadžerom Marka Perkovića Thom­psona Zdravkom Barišićem.

Oba ta HDZ-ovca bliski su suradnici Ivića Pašalića.

“Mi smo uvjereni da Pašalić želi preuzeti zagrebačku organizaciju i da upravo on iz sjene vuče sve poteze. A on je zadnji tko nam treba u ovom trenutku”, govore Globusovi

sugovornici.

U povezanost Pašalića i Golema posljednih tjedana se naširoko priča među zagrebačkim HDZ-ovcima i onima iz vrha stranke.

Ta veza zapravo će biti ključan argument za rujan kad bi se trebalo krenuti i u realizaciju rušenja Golema.

Karamarkovi suradnici pokušavaju požuriti tu akciju kako bi što prije iznjedrili novo vodstvo zagrebačkog HDZ-a i novog predsjednika koji bi trebao na proljeće izaći na lokalne izbore.

U sjedištu HDZ-a na Trgu žrtava fašizma već se nekoliko puta spomenulo ime Ivana Domagoja Miloševića. Karamarkova protukandidata na Saboru i bivšeg ministra za investicije neki suradnici šefa stranke vide kao osobu koja bi stranci mogla povećati izglede na lokalnim izborima 2013. godine.

Ako Milošević bude konačni Karamarkov prijedlog, pitanje je kako će ga prihvatiti zagrebački HDZ-ovci, koji su se proteklih godina često znali pasivizirati kad su iz vrha stranke stizali “njihovi” kandidati.

Ako HDZ-ovci iz Zagreba prihvate Miloševića, tada se glavnoj opozicijskoj stranci otvara prilika za prvi ozbiljan rezultat na lokalnim izborima u Zagrebu u posljednjih 12-13 godina.

urušavanje. Naime, zagrebački HDZ unatoč činjenici da je riječ o najbrojnijoj stranci u Zagrebu ne postoji još od 2000. godine kad je Milan Bandić s suradnicima izazvao prijevremene izbore i s trona skinuo gradonačelnicu Marinu Matulović Dropulić i predsjednika Skupštine Zlatka Canjugu.

Otada se HDZ u Zagrebu nije oporavio.

Urušavanju organizacije pridonio je i Ivo Sanader, koji je odmah po dolasku na vlast – zimi 2003. – sklopio tajni pakt s Milanom Bandićem prema kojem HDZ u Zagrebu neće nikada izbaciti jakog kandidata.

Situacija na današnjoj političkoj sceni Zagreba bitno je drukčija i HDZ-u otvara velike mogućnosti.

SDP vodi još nedovoljno afirmirani Davor Bernardić, koji nema podršku u vrhu stranke, ali ni u cijelom zagrebačkom SDP-u, te se može očekivati da će dio ovdašnjih socijaldemokrata izignorirati lokalne izbore samo kako bi umanjili negove šanse.

Tome pridonosi i sam Bernardić koji već mjesecima odbija potpisati koaliciju s zagrebačkim HNS-om, što izaziva nervozu na relaciji Zoran Milanović – Radimir Čačić.

Kad tome pridodamo i stanje na nacionalnom nivou, gdje Kukuriku-koalicija ne stoji bajno, jasno je kako SDP čeka velika muka da osvoji vlast u Zagrebu.

U tome mu, sigurno, neće pomoći Laburisti Dragutina Lesara, koji će upravo SDP-u otkinuti dobar dio glasova.

Sve to znaju i u vrhu HDZ-a. Zato žele što prije riješiti pitanje novog šefa zagrebačkog HDZ-a.

U suprotnom, stranka bi mogla i na ovim lokalnim izborima proći kao beznačajni politički čimbenik u glavnom hrvatskom gradu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. travanj 2024 08:12